Apartmány MlynkyTuristika a cyklistika

Turistika a cyklistika

Turistika je hlavnou aktivitou Národného parku Slovenský raj. Turisti v národnom parku sa riadia značenými turistickými chodníkmi. V Národnom parku nájdeme – rokliny, kaňony, tiesňavy. Priechod týmito prírodnými krásami môžeme pomocou:

  • rebríkov – drevené a kovové,
  • kovovými stúpačkami,
  • kovovými mostíkmi,
  • reťazami.

Starostlivosť o tieto zariadenia majú v kompetencií obce, preto pri vstupe do Národného parku Slovenský raj sa platí vstupné. V cene vstupného do Národného parku  - Slovenský raj je zahrnuté poistenie HZS v prípade úrazu. 

Miesta kde je možné si zakúpiť lístok:

  • Čingov – parkovisko a Partizánska lávka
  • Podlesok – parkovisko, Prielom Hornádu, Suchá Belá
  • Píla – parkovisko (Piecky)
  • Veľký Sokol
  • Zejmarská roklina

Vstupné neplatia občania s trvalým pobytov :  Arnutovce, Betlanovce, Dedinky, Hrabušice, Letanovce, Mlynky,
Smižany, Spišská Nová Ves, Spišské Tomášovce, Stratená, Vernár, Vydrník.

Pre prechod roklinami odporúča správa Národného parku Slovenského raja aby každý návštevník okrem dobrej kondície bol vybavený:

Pevná obuv, vhodné oblečenie, pršiplášť, mapa, fľaša vody alebo čaju, mobilný telefón, baterka alebo čelová lampa, balíček prvej pomoci, poistenie do hôr.

Pohyb psov v Národnom parku je povolený len na vôdzke a s náhubkom, cez rebríky v roklinách pes neprejde. Ďalšie dôležité informácie nájdete na stránke Národný park Slovenský raj  - npslovenskyraj.sopsr.sk

Slovenský národný park – Slovenský raj – prírodné rezervácie: Suchá Belá, Piecky, Veľký Kyseľ, Malý Kyseľ, Stratená dolina, Prielom Hornádu, Veľký Sokol, Malý Sokol. Zejmarská roklina, Tomašovský výhľad, Palcmanská maša, Stratená, Kláštorská roklina, Kláštorisko, Tomašovská Belá, Veža pri podlesku, Tiesňavy – Stratená dolina, Náučný chodník pri prielome Hornádu, Sokolia dolina, Vermarská tiesňava, Sokolia dolina. 

Suchá Belá

Priechod dolinou Suchá Belá trvá približne 2 hodiny a je dlhá 4 kilometre. Tak ako väčšina chodníkov aj táto trasa je jednosmerná. Suchá Belá je najnavštevovanejšiu roklinu. Nástup je z obce Podlesok pri Hrabušiciach. Cestou máte možnosť vidieť 4 vodopády, rokliny a tiesňavu.

Prielom Hornádu

Radíme medzi kaňony na Slovenku. Kaňonom sa prechádza pomocou mostíkov, reťazí, stúpačkám. Pri výbere tejto trasy určite nezabudnite na vhodnú obuv. Cestou sa môžete oboznámiť informáciami o faune a flóre vďaka osadeným informačným tabuliam.

V období od 1. mája do 31. októbra v prípade ak hladina Hornádu dosahuje najmenej 70 centimetrov je možné podniknúť atraktívny splav Prielomu Hornádu. Dĺžka trasy je 11,75 kilometra s nástupným miestom – Hrabušice.

Havrania skala

Havrania skala patrí k najvyšším vrchom v Slovenskom raji a na jej úpätí sa vám naskytne výhľad na okolitú prírodu. Cestou máte možnosť nahliadnuť do niekoľkých jaskýň. Východiskové body  - obec Dedinky, Stratená, Geravy.

Palcmanská Maša

Ak zavažujete nenáročnú krátku prechádzku ideálnym miestom je Palcmanská Maša. Nachádza sa neďaleko obce Dedinky. V lete je tu možnosť kúpania a zapožičania si vodných bicyklov, rybolov a letných športov.

Stratený kaňon

Stratený kaňon patrí medzi najľahšie trasy v Slovenskom raji vďaka nulovému prevýšeniu. Je ideálny na prechádzku pre rodiny s deťmi, prejdete tu aj s kočiarom, alebo ľudia na invalidnom vozíku. Táto trasa je dlhá 2 kilometre a prejdete ju približne za 20 minút. Začiatok tejto trasy je v obci Stratená.

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad by nemal vynechať niekto kto sa rád kochá nádhernou prírodou. Na jej vrchole sa vám naskytne pohľad na Prielom Hornádu, dolinu Bieleho potoka. V prípade pekného počasia môžete vidieť Vysoké Tatry. Nástup na túto túru je z parkoviska z obce Čingov a trvá približne vyše hodiny.

Ferrata Kyseľ

Táto trasa je v zime uzavretá jej brány sa však otvárajú od polovice júna do konca októbra. Ferra Kyseľ je vyhľadávanou trasou, preto je potrebné rátať s vyšším počtom turistov. Túto trasu radíme medzi menej náročné a vieme ju prejsť za 2 hodiny. V prípade ak sa rozhodnete pre túto trasu treba si zapožičať bezpečnostné vybavenie.

Prehliadaním našich webových stránok ukladáme do Vášho prehliadača súbory cookies. Niektoré sú nevyhnutné na správne funovanie webu a niektoré slúžia pre analytické a marketingové účely. Všetky cookies sú plne bezpečné. Prosíme Vás o súhlas s ich používaním.
Odmietnuť
Nastavenia
Súhlasím