Apartmány MlynkySlovenský raj

Slovenský raj

Slovenský raj, Geravy, jaskyne

Slovenský raj, nachádzajúci sa vo východnej časti Slovenska, bol v roku 1988 vyhlásený za národný park. Je ideálnym miestom mnohých zaujímavostí, atrakcií a príležitostí pre celoročnú rekreáciu. Najväčším pozitívom danej oblasti je kvalitné a zdravé životné prostredie.

Návštevníci tu  môžu zabudnúť na každodenný stres. V tejto oáze ticha a pokoja je však dostatok možností pre využitie voľného času. Milovníci prírody i športu tu nájdu pestrú ponuku príležitostí pre športovanie či spoznávanie čarokrásnej prírody a  svetoznámych kultúrnych pamiatok.

V blízkosti obce Mlynky sa nachádzajú svetoznáma Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratenská jaskyňa, priehrada Palcmanská Maša, Zejmarská roklina. Touto jedinou sprístupnenou roklinou v južnej časti Slovenského raji sa dostanete na rozľahlú planinu Geravy. Vyznačuje sa lesíkmi, horskými lúkami a povrchovými krasovými útvarmi. Na Geravy je možné sa dostať aj z obce Dedinky sedačkovou lanovkou. Trasa lanovky je dlhá 2000 m a je považovaná za jednu z najkrajších lanoviek na Slovensku. Momentálne táto lanovka je v rekonštrukcií, ale v dohľadnej dobe by sa návštevníci mali tešiť z jej opätovného spustenia.

Pri okružnej ceste po okolí Mlyniek je možné obdivovať pôsobivé rieky ako Hornád a Hnilec, potoky - Veľký Sokol, Suchá Belá, Biely potok, rokliny s vodopádmi, či jaskyne. Aby Vám naozaj neušlo je možné si rezervovať aj turistického sprievodcu.

Slovenský raj je stvorený pre zimnú turistiku nielen roklinami, ale aj túru tichými dolinami a hrebeňmi. Pri prechode roklinami v zime je potrebne dbať na vybavenie ako – pevná obuv, mačky, paličky, náhradné oblečenie.

Ľadolezenie je možné od 1. Decembra do 15. Marca, kedy z vodopádov sa stanú ľadopády. Oblasti kde je povolené ľadolezenie:

  • Sokolia dolina,
  • Suchá Belá,
  • Kláštorská roklina,
  • Letanovský mlyn.

Každoročne v januári sa koná Ľadový maratón v Slovenskom raji, ktorého sa okrem Slovákov zúčastňujú aj ľadoborci z okolitých krajín v rôznych kategóriách. 

Rokliny pre túru

  • Suchá Belá,
  • Kláštorská roklina,
  • Letanovský mlyn,
  • Zejmarská roklina,
  • Roklina Piecky.

 

Suchá Belá je ideálna hlavne v zime, pretože nemusíte čakať v rade na rebríky. V Slovenskom raji patri medzi najnavštevovanejšiu roklinu. Túru trvá cca 2 hodiny. Nástup je z Podlesok pri Habušiciach. Cestou máte možnosť vidieť 4 vodopády (Misové vodopády 29,5m, Okienkový vodopád 12,5m, Korytový vodopád 8,5m, Bočný vodopád 8m).

Kláštorská roklina začína na Prielome Hornádu pri lanovej lávke a konči na Kláštorisku. Dĺžka túry je cca 1 hodina. Cestou máte možnosť vidieť až 7 vodopádov ( Vodopád objaviteľov 11,5m; Vodopád Antona Straku 13m; Dúhový vodopád 8,5m; Kaskady Gusta Nedobrého 3m; Malý vodopád 3m; Machový vodopád 6m; Kartuziánsky vodopád 4m;)

Zejmarská roklina  jediná roklina ktorá je sprístupnená z južnej časti . Nástup do tejto rokliny je z obci Mlynky časť Biele Vody a koniec je na okraji planiny Geravy. Dĺžka túry cca 50 minút. Ak sa vyberieme na túto túru istotne uvidíme sústavu Nálepkových vodopádov 22,5m.

Letanovský Mlyn radí sa medzi stredne ťažké túry s dĺžkou 4 a viac hodín. Začiatok je z obce Hrabušice.

Piecky. Táto roklina je považovaná za najčlenitejšiu v Slovenskom raji. Nástup je z Píly pri Hrabušiciach. Dĺžka túra 2 hodiny a cestou môžeme vidieť 2 vodopády (Veľký vodopád 13m; Terasový vodopád 8m). 

Veľký Sokol radíme ju medzi najdlhšiu a najstrmšiu roklinu v Slovenskom raji. Nástup je z Píly pri Hrabušiciach a končí na planine Glac. Túra trvá cca 2:30 hodiny. Cestou sú 2 vodopády (Malý vodopád 8,5m; Veľký vodopád 7m).

Sokolia dolina. Táto roklina je známa tým, že má najdlhší vodopád v Slovenskom raji. Nástup je v dedine Tomašovská Belá z rázcestia Sokolia dolina ústie. Končí na rázcestí Sokolia dolina záver. Túra trvá cca 2 hodiny. Cestou môžeme vidieť 3 vodopády (Skalný vodopád 3,5m; Závojový vodopád 70m; Vyšný vodopád 15,5m).

Ľahšia túra pre menej náročných turistov je túra na Tomášovský výhľad. Táto túra trvá cca 3 až 4 hodiny a začína z Čingova. Na konci túry vás odmení nádherný výhľad. 

Kyseľ  nástup rázcestie Kyseľ dostupný z Kláštoriska. Veľký Kyseľ vedie na Biskupské chyžky s dĺžkou túry 1:15. Cestou je možné vidieť 4 vodopády (Pawlasov vodopád 5,5m; Vodopád ochrancov prírody 10m; Bočný barierový vodopád 17m; Barierový vodopád 10m). Malý Kyseľ končí pri Suchej Belej dĺžka túry cca 1 hodina. Na tejto túre je možné vidieť 2 vodopády ( Malý vodopád 7m; Machový vodopád 8m). Ferrata horskej záchrannej služby – Kyseľ, nástup z Bieleho potoka a koniec je pri sútoku Malého a Veľkého Kyseľa. Ferratu Kyseľ je od 1. Novembra do 15. Júna platí zimná uzávera.

Prielom Hornádu v čase zimy ponúka prechod zamrznutou hladinou nielen na korčuliach, lyžiach, bežkách, ale aj pešo. V prípade nie veľmi priaznivého zimného počasia (nezamrznutej ľadovej plochy) sa dá tento terén prejsť pomocou stúpačiek.

V prípade ak sa rozhodnete navštíviť nejakú roklinu v Slovenskom raji nezabudnite si pozrieť aktuálne informácie o podmienkach v Slovenskom raji na internetových stránkach horskej záchrannej služby.