Apartmány Slovenský Raj
Slovenský raj je svojimi výnimočnými prírodnými krásami jedným z najkrajších národných parkov v Strednej Európe. Patrí medzi najmladšie národné parky. V r. 1964 bol vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v r. 1988 bol prekategorizovaný na národný park. Má rozlohu 19 763 ha a ochranné pásmo 13 011 ha. Zo západu na východ meria 25 kilometrov, zo severu na juh 18 km.
Najvyššie položeným miestom v Slovenskom raji je Predná hoľa 1545 m.n.m. Najnižšie položeným miestom je hladina Hornádu pri Smižanskej Maši 470 m.n.m
Slovenský raj je bohatý na rôzne povrchové a podzemné krasové javy. Ide o rôzne skalné veže, vodopády, ihly, vysoké steny, priepasti, či jaskyne. Medzi nimi vyniká Stratená jaskyňa, ktorá je s 18,5 km druhou najdlhšou na Slovensku. Lesy pokrývajú približne 90 % územia.
ROKLINY v Slovenskom raji: Najdlhšou a najmohutnejšou roklinou je roklina Veľký Sokol s dĺžkou 4,5 km a hĺbkou 300m. Najkratšou a jedinou sprístupnenou roklinou obrátenou na juh je Zejmarská roklina 0,8 km. Najromantickejšou a najnavštevovanejšou je roklina Suchá Belá. Najdlhším kaňonom je Prielom Hornádu, ktorý má až 11,7 km. Najvyšším vodopádom je Závojový vodopád v Sokolej doline s výškou 70 m.
Územie Slovenského raja zahŕňa aj prírodné rezervácie - Holý Kameň, Kocúrová, Kyseľ, Hradisko, Ostrá skala, Piecky, Prielom Hornádu, Sokol, Stratená, Suchá Belá, Tri kopce, Mokrá, Zejmarská roklina a Vernárska tiesňava.
Medzi chránené prírodné výtvory patrí známa Dobšinská ľadová jaskyňa, Čertova diera, Červený jarok, Medvedia jaskyňa a Hranovnické pleso. Slovenský raj je ukážkou najtypickejšieho horského krasového územia. Známy je svojimi hlbokými roklinami s mnohými vodopádmi a rozľahlými náhornými planinami. Vápencovú planinu rozdelila po stáročia tečúca voda na viaceré planiny, horské chrbty a kľukaté kaňony. Rieky vyhĺbili tesné a hlboké rokliny s hĺbkou 150 až 450m.
Pre turistov, ktorí sem chodia pravidelne sú určite známe turistické strediská : Podlesok, Hrabušice, Čingov, Mlynky, Stratená, a vo vnútri územia je Kláštorisko. Priaznivci histórie si môžu pozrieť rekonštruované ruiny kartuziánskeho kláštora z prelomu 13. a 14. storočia.
Slovenský raj ponúka floristicky bohatú oblasť - žije tu až 930 druhov vyšších rastlín, ďalej ponúka najvyššiu koncentráciu motýľov na Slovensku.
Najmenším cicavcom je piskor malý, najväčším medveď hnedý, najmenším vtákom králik zlatohlavý, najväčším vtákom orol skalný, najkrajšie dravce sú mačka divá a rys ostrovid. Žije je tu aj populácia vydry, vlka dravého, najkontroverznejším živočíchom je kamzík vrchovský alpský, najväčšia kolónia netopiera fúzatého v Európe zimuje Dobšinskej ľadovej jaskyni.
V súčasnosti si tu milovníci prírody a vyznávači horských športov prídu na svoje v každom ročnom období. V zime lyžiari vyhľadávajú hlavne strediská Mlynky Gugeľ a Mlynky Biele Vody, no vleky sú aj v Levoči a Hnilčíku. V Mlynkoch Bielych Vodách sú aj bežkárske trate.
Počas horúcich dní sa dá okúpať v stredisku Dedinky na Palcmanskej Maši, zo severu sa dá osviežiť v nádrži Klauzy pri Smižanoch. Kto sa nerád kúpe, no chce sa schladiť, môže navštíviť aj najväčšiu ľadovú jaskyňu na Slovensku Dobšinskú ľadovú jaskyňu, ktorá je zapísaná aj v zozname UNESCO.
Pre cyklistov je tu množstvo cyklotrás, ktoré sú značené tradičným spôsobom – bielym štvorcom s farebným písmenom C.
Stačí si len vybrať....